Gi din støtte til kontonr: 7877 06 53737
Kjære støttespiller,
I løpet av 2011 har AiN startet en større satsing rettet mot å danne selvhjelpsgrupper for kvinner i Badakshan, nordøst i Afghanistan. Selvhjelpsgruppene er et system for økonomisk utvikling som gjør det mulig å øke kvinners uavhengighet. Kvinnene får opplæring i hvordan de skal velge ledere, regnskapsføring, om sparing og lån, og om hvordan de skal få tilgang til markedene for å få solgt det de produserer. Hver gruppe får en liten oppstarts-kapital og blir oppmuntret til å starte inntektsbringende virksomhet.
Økonomisk utvikling og styrking av kvinner er en god start for å øke kvinners offentlige deltakelse, øke respekt for kvinners evne til å tjene egne penger og slik bidra til familien sin og samfunnet. Et steg videre er å stimulere til mer rettferdig deltakelse i beslutningsprosesser, først på landsby-nivå og så videre mot deltakelse på distrikts-, provins- og nasjonalt nivå.
Selvhjelpsgruppene er en videreføring av det såkalte «fostermor-prosjektet», der 700 deltagere fikk opplæring i hagebruk og dyrking av stiklinger. I løpet av 2011 fikk disse kvinnene også tilbud om kurs i skreddersøm, brodering og oppdrett av fjærkre. Kvinnene lærte også å lese og skrive, ferdigheter som er svært nyttige når kvinnene skal ta steget inn i flere nye aktiviteter som kan gi dem økte inntekter i regi av selvhjelpsgruppene.
Jeg vil gjerne dele en tilbakemelding vi har fått fra Anisa som bor med familien i Batash Argo-distriktet i Badakshan: “Før jeg deltok i “fostermor-prosjektet” hadde vi mange problemer. Jeg kunne ingen ting om å dyrke grønnsaker og hvor viktig det er å spise grønnsaker hver dag. Vi gikk til legen fire – fem ganger pr. måned fordi et av barna var syke. Etter at Afghanistankomiteen har lært oss å dyrke grønnsaker og fortalt hvor viktig det er å spise grønnsaker for å slippe å gå til legen så ofte har jeg erfart at det er sant! Nå er vi hos legen kanskje én gang i måneden og barna mine både ser bedre ut, og føler seg bedre. Vi har også lært hvordan vi skal få solgt grønnsaker vi ikke spiser selv. Jeg sender sønnene mine til markedet og de kommer tilbake med pengene. Vi kan til og med kjøpe skrivebøker og sende barna på skolen takket være disse pengene. Afghanistankomiteen har lært meg å lese og skrive. Når jeg går til basaren lager jeg en handleliste så jeg ikke glemmer hva jeg skal kjøpe. Før brukte jeg å glemme ting, så jeg måtte gå tilbake flere ganger og dermed mistet tid jeg kunne ha brukt til å jobbe”. Anisas tilbakemelding viser at kvinners kunnskap er viktig for hele familien og for samfunnet de lever i.
Din støtte gjør en forskjell for kvinner i Afghanistan!
Gi din støtte til kontonr: 7877 06 53737
Med gode ønsker for året som kommer,
Linda Våge
Generalsekretær
Afghanistankomiteen i Norge



