Den 7. oktober markerte 10 år for utenlandske styrkers intervensjon i Afghanistan, og den 5. desember møttes over 1000 delegater fra 85 nasjoner, 15 internasjonale organisasjoner og FN i Bonn for å formulere et «veikart» fram mot 2014.
Ett av de viktigste kravene fra bistandsmiljøene i forkant av møtet var at bistanden til Afghanistan ikke må reduseres etter den militære nedtrappingen. Dette har også vær AiNs viktigste talsmannssak i 2011 og vår parole i forbindelse med 10-årsmarkeringen var «Vi blir når soldatene drar». I 2014 skal de fleste internasjonale styrkene være trukket ut, og afghanerne selv vil ha ansvar for sikkerheten.
På møtet i Bonn forpliktet den afghanske regjeringen seg til å bygge et stabilt, demokratisk samfunn med et lovbasert styre der likhet mellom kvinner og menn er garantert i grunnloven. For å sikre fred i Afghanistan vil et regionalt samarbeid være essensielt. NATO-toppmøtet i Chicago i mai neste år vil forhåpentligvis gi noen svar på hvordan alliansen kan være med å støtte Afghanistan i forhold til regionale trusler mot landets sikkerhet.
Afghanistan har store mineralressurser og er et interessant land for andre land å investere i. Vi håper den afghanske regjeringen vil sørge for å beskytte landets egne interesser i det presset man nå ser fra internasjonale selskaper og nasjoner som Kina, USA, Brasil og EU-landene.
AiN har i året som har gått fått styrket sin organisasjon og bærekraft i forhold til å møte utfordringer når det gjelder økt konkurranse om midlene til å drive våre program og prosjekt i Afghanistan. Den norske regjeringen har i statsbudsjettet for 2012 foreslått å holde støtten på samme nivå som i 2011, 754 mill. kroner.
AiNs portefølje er imidlertid sammensatt, og en annen hoveddonor er tyske GIZ (tysk Norad/UD). For å være rustet til kappløpet om donormidlene med andre internasjonale organisasjoner har det vært nødvendig å styrke finansiell- og administrativ kapasitet i året som har gått. Det er også foretatt en styrking av hovedkontoret i Oslo med økt bemanning rettet mot informasjons- og talsmannsaktivitet.
AiN er en medlemsorganisasjon og har dedikerte medlemmer i styre og utvalg. Disse utgjør en stor ressurs for organisasjonen i form av timer nedlagt i gjennomgang av dokumenter og i møtevirksomhet. Uten medlemmene ville AiN ikke eksistert i Norge. Vi merker likevel som alle andre medlemsorganisasjoner at det ikke er lett å øke medlemsmassen, organisasjons-Norge er i endring.
Vi kommer derfor til å ta initiativ til en workshop i første halvår av 2012 der vi nettopp ser på AiN som medlemsorganisasjon og hvordan våre medlemmer ønsker at organisasjon skal se ut framover.
Stor takk til medlemmer og AiN-venner for gode bidrag i 2011! Vi ser fram til året som kommer!
Linda Våge
generalsekretær



